Teknoloji Temizliği

‘Ay, bu hafta yine yazmayı unuttum!’ diye diye bir yılı geri de bırakmışım. Bu durumu bahane ederek blog görüntüsünde bazı değişiklikler yaptım. Zamanla başka eklemeler de olacak.

Aslında mart ayını teknoloji temizliği ile karşılasam  çok iyi olacak. Bir sürü dosya, bir sürü resim… Bazen aynı resimlerden ikişer, üçer tane. Her biri başka şekilde kaydedilmiş. Maillerden tekrar tekrar indirilmiş dosyalar…

Organize olmak ve herşeyi toparlamam lazım. Bunu daha önce de yapmaya çalıştım, ancak değişen bir şey yok… Zaten bütün harici ve parmak diskler de dolu ama aynı şeylerle…

Bilgisayarlarınızı, cep telefonlarınızı resimlerle, müzik dosyalarıyla doldurup çökertmeyin. Çevremde en az 5 kişiden 4’ü bu durumla karşı karşıya kalmıştır. Ha bugün ha yarın derken bir anda toplu temizlik… Geri dönmez bir şekilde bütün bilgiler kayboluyor… Onlar depolama araçları değil yalnızca kullanım amaçlı olarak hayatımızdalar.

Geçen haflarda Entourage posta kutum çöktü. Servis, “Data base’i hasar görmüş olabilir. Bunu da kurtaramayabiliriz,” deyince birden gözümün önünde uyarı pencereleri belirdi. Bilgisayarımın bana aylardır ‘Hasarlı Data Base’ uyarısı verdiğini o anda hatırladım. Bu uyarılara karşı ben ne yapmıştım? “Haydi canım, sen halledersin.” diyerek  ‘devam et’ düğmesine bastım.

Siz siz olun benim düştüğüm hataya düşmeyin.

Zaten bu kadar çok dosya, posta, fotograf filan olunca insan birşey aradığında da bulamıyor doğru dürüst.

Şimdi bugün kendime bir harici bellek daha alacağım ve önce bütün resimlerimi içine alıp bilgisayarımın hafızasını boşaltacağım. Sonra da…Sonra mı?

E onu yeniden doldurmaya devam edeceğim.

Yeniden doldurmak dışında başka bir alternatifimiz var mı? Daha iyi bir önerisi olan?

Reklam

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: