The Help ve Liquid Paper

Tate Taylor’un yönettiği vizyona Türkçe Duyguların Rengi adıyla giren filmi izledik bu gece. Film, Kathryn Stockett’in aynı adlı romanından uyarlama.

Film 1960’lı yıllarda yazar olmak isteyen Skeeter Phelan’ın, Jackson’da yaşayan Afrika kökenli ev çalışanlarının gözünden çalıştıkları beyaz aileleri anlatan The Help adlı bir kitap yazması üzerine. Kitabı Skeeter yazıyor ama Aibileen ve Minny’nin kitaba katkıları çok büyük.

Filmden bir sahne.

Skeeter daktilosunun başında, yazıyor. Sol elinde bir şişe. Bir an Yekta ile birbirimize bakıyoruz. ‘Tipp Ex’ in icadı bu kadar eski mi?

Emma Stone’un elinde tuttuğu şişenin Liquid Paper adlı bir ürün olduğunu internette ufak bir araştırma yapınca hemen öğreniyorum.

 

Sekreter Bette Nesmith Graham, aynı zamanda bekar bir anne, daktiloda yazarken hatalar yapınca ressamların tablolarında düzeltiler yapmasında yola çıkarak evinin mutfağında bir sıvı icat ediyor.

işte Bette Nesmith Graham'ın bir fotoğrafı      işte Bette Nesmith Graham’ın bir fotoğrafı.

Meslektaşları, ondan bu sıvıyı isteyince evinin mutfağı bir anda bir laboratuvara dönüşüyor. O sıvıları üretiyor oğlu ve arkadaşları da sıvıyı şişelemekle uğraşıyor. Böylece 1956 yılında Mistake Out Company B.N. Graham’ın mutfağında kuruluyor.

1968 yılında 1 milyon şişe satıyor. 1976 yılında 25 milyon şişe.

1980 yılında Graham şirketini 47.5 milyon dolara satıyor. Altı ay sonra da ölüyor. Ancak o ve ailesi 2000 yılına kadar satılan her şişeden pay almaya devam ediyor.

Reklam

The Help ve Liquid Paper” için bir yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: