Evde Bale Öğrenmek

Geçen cumartesi Beyoğlu’nda kurulan Sahaf Festivali‘ne gittim ve elbette elim kolum dolu dolu döndüm. Burada beni çok eğlendiren kırmızı bir kitaptan söz edeceğim. Adı Çocuklara Bale Kitabı.

Balerin olmak neredeyse tüm kız çocuklarının rüyasıdır. Bu nedenle kızlar için yazılmış resimli çocuk kitapları arasında mutlaka bir bale macerası bulunur. Yani bale konusunu işleyen bir kitapla karşılaşmak pek şaşılası bir şey değil. Ancak bu kitap ötekilerden biraz farklı. Çocuklara Bale Kitabı evde, okulda bale yapabilmek için hazırlanmış. Eğer iyi bir balerin olmak istiyorsanız bu kitap tam size göre. Bunları ben uydurmuyorum. Bu bilgi kitabın arkasında yazıyor:

Kitapta okuduğunuz bilgilerle ilgili şüpheye düşmemeniz için bir not daha: Bu kitaptaki bilgilerin doğruluğu meşhur bir balerina tarafından onaylanmıştır. Ancak bu balerinanın kim olduğu ile ilgili bir bilgi yok.

Kitabın yazarı Violet la Mont. Üzerinde Türkçe baskı tarihi olmadığı için internette ufak bir araştırma yaptım. Amazon’da kitabın İngilizce baskılarının tarihi 1953-1954 olarak geçiyor. Ancak bunun dışında pek bir bilgi de yok.

 

Kitabın içinde balede kullanılan terimler, duruşlar, kostümler, müzikler ile ilgili çocuklara bilgiler veriliyor.

Türk yayıncı kitabın içersine bir de şarkı ve notalar bölümü eklemiş. Bu şarkılardan bir tanesi Kezban. Ben tarlaya giden yemenisi pullu, şalvarı morlu Kezban ile bale arasında bir bağlantı kuramadım, ama belki siz kurarsınız.

Bu arada festival 18 Eylül’e kadar 11.00-23.00 saatleri arasında gezilebilir. Yani güzel şeyler bulmak için sizin de hala vaktiniz var. Festival sırasında aldığım bir duyum çocukların festivale çok ilgi gösterdikleri yönünde. Eski kitapları karıştırmak, bildikleri tutarlardan konuşmak ilgilerini çok çekiyor. Oradayken arkadaşına neşe içinde şöyle bağıran bir oğlan çocuğu duydum: “Benim babam bu kitabı 1 liraya aldı. Seninki kaç liraya aldı?”

Reklam

Evde Bale Öğrenmek’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da ücretsiz bir web sitesi ya da blog oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: