Okuma Rekoru

Bizim yayıncılar bir süredir Malatya’daki rekor denemesini sorguluyor. Geçen haftalarda Malatya Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve NT mağazaları bir araya gelip, Guinness Rekorlar Kitabı’na girebilmek için Malatya İnönü Stadı’nda bir rekor denemesi yaptı. Rekor denemesi aynı anda aynı yerde aynı kitabı okuyan en kalabalık topluluk olma üzerine. 22 bin kişi toplanıyor ve “sözde kitapsever”ler Victor Hugo’nun Sefilleri’ni hep bir ağızdan okuyor. Kimseyi baştan yargılamak istemem. Ancak bugüne kadar Malatya’da satış rekorları kıran bir kitabın haberini hiç duymadım.

Radikal’deki haber şöyle devam ediyor: “Kapıları saat 09.00’da açılan Malatya İnönü Stadı’na gelen kitapseverlere stadyum dışında noter huzurunda bilet dağıtılarak, girişte bu biletleri, denemeye kaç kişinin katıldığını belirlemek için, hazırlanan sandıklara atmaları sağlandı. Etkinlikten sonra noter tarafından sayılacak bu biletlerle Guinnes Rekorunu kıran katılımcıların net sayısı elde edilerek açıklanacak. Malatya 2’nci Noteri Zeynel Abidin Beyazgül rekor denemesi ile ilgili kriterleri katılımcılara okuyarak açıkladı. Saat 11.22’de başlayan ‘Aynı Yerde Aynı Anda Aynı Kitabı Okuyan En Çok Kişi Dünya Rekoru’ denemesi katılımcıların Victor Hugo’nun ünlü romanı Sefiller’den ‘Garip Bir Yolcu’ adlı bölümü sunucu eşliğinde hep bir ağızdan yüksek sesle okuyarak rekor denemesini gerçekleştirdi. Rekor denemesi sonrasında katılımcılardan isteyenler çıkışta yanlarında getirdikleri kitapları ihtiyacı olan okullara ve kütüphanelere verilmek üzere valiliğe bağışladı.”

Yayıncılar arasında tartışma konusu olan şey 22 bin kişiye Sefiller’in hangi baskısının dağıtıldığı üzerineydi. Ancak bugün gelen haber durumu daha da ilginç bir hale sokuyor.

23 Mayıs 2011  tarihinde Cumhuriyet Gszetesi’nde yayınlanan Işık Kansu’nun yazısı

Fotokopili Rekor Denemesi
Işık Kansu, Cumhuriyet

“Şair, araştırmacı yazar dostumuz Orhan Tüleylioğlu, gazete ve televizyonlara yansıyan bir haberi anımsattı önce:

‘Malatya Valiliği, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve NT Mağazaları işbirliği ile Malatya İnönü Stadı’nda yapılan denemede, aynı anda aynı yerde aynı kitabı okuyan en kalabalık topluluk dünya rekoru 22 bin kitapseverin katılımıyla Victor Hugo’nun ünlü Sefiller romanı okunarak kırıldı. İlki geçen yıl 15 bin 440 kişiyle Mersin’de gerçekleştirilen etkinlik bu yıl Guinnes Rekorlar Kitabı yetkililerinden gelen istek doğrultusunda Malatya’da ‘Aynı yerde aynı anda ve aynı kitabı okuma’ rekoru olarak Guinnes Rekorları Kitabı’na girecek. Katılımcılar Victor Hugo’nun ünlü romanı Sefiller’den ‘Garip Bir Yolcu’ adlı bölümü sunucu eşliğinde hep bir ağızdan yüksek sesle okuyarak rekor denemesini gerçekleştirdi.’

Tüleylioğlu, televizyon haberlerinde görmüş. Rekor denemesine katılanların elinde kitap yerine seçilen bölümün fotokopileri varmış. “Guinnes Rekorları Kitabı ülkemizde kırılan diğer rekorlarla neden ilgilenmez” diye soruyor ve kırılmış rekorlarımızı sıralıyor:

“Türkiye’de son 5 yıl içerisinde 10 binin üzerinde kitapçı kapandı. Türkiye’de günde ortalama televizyon karşısında geçirilen zaman 5-6 saat, kitaba ayrılan zaman ise yılda sadece 6 saat. Türkiye’de bir kişi kitaba yılda ancak 0.45 dolar harcıyor. Almanya’da 14 bin 372, İngiltere’de 5 bin 183 kütüphaneye karşılık Türkiye’de 310 kütüphane bulunuyor. Almanya’nın kütüphanelerinde 150 milyon kitap bulunurken Türkiye’de 13 milyon kitap yer alıyor. Türkiye’de ihtiyaç maddeleri sıralamasında kitap 235. sırada yer alıyor.”

Reklam

Okuma Rekoru’ için 2 yanıt

Add yours

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

WordPress.com'da Blog Oluşturun.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: